Shop Mobile More Submit  Join Login
Okay, first of all, I want to admit, that I was on Shine-bright-like-an-api-edit, Plsnommd and Whymmdc MORE THAN ONCE.
And you know what? I don't feel offended, WOW!

Seriously, guys.
Grow the fuck up.
If you think, I'm going to bash these blogs here, you're wrong.
They exist for a reason.

They're rude? Nope, they're just fuckin' HONEST.
I KNOW, I was making shit in the past. And that's why some of my pictures are here.
On these blogs people ranted about many things about me: my pictures, my homophobia, even about my username!
And guess what? I DIDN'T FELT OFFENDED! I asked what can I improve, explained the ,,P" in my username and why I am homophobic. And drama's over, nobody felt bad.
Ah, and I wanted to thank my bbys :iconalice-hato::iconrindayoo: and :iconnashie-c: for supporting me in the latest mini-drama about me on Whymmdc, without being aggressive towards them.

But now, back to your behaviour, my dear fellow MMDers.
If you'll treat them with ,,I'M THE GOOD ONE AND YOU ARE EVIL ASSHOLES HURR DURR, BURN IN HELL, YOU WON'T DO BETTERRR!!!111" texts...
Lemme point out few things:
1. You don't have to make the bread to say it tastes like shit
2. You're the one who's a pathetic crybaby here, who can't handle cryticism
3. Nobody cares about your opinion, if you're calling other people names
4. They're assholes? Oh, yes, you're the one who have no flaws at all

Now we have Scarlet--Heart drama...or more like Murumei drama reactivated.
Yeah, Scarlet--Heart and Murumei/IlluminatedHeart are the same person.

Where do I begin? Ah, yes! One of blogs pointed out, that the heads on her models are the same! And her friends decided to bash this blog for being honest rude. Then Scarlet left MMDC again and everybody where like ,,These guys are assholes, you are the goddess and they should burn in hell, they're so stupid and immature omg".
No?
HAHAHHAA, the one who's immature here was Scarlet, who simply can't handle a cryticism AS SIMPLE AS POINTING OUT THE HEAD IS THE SAME ON BOTH MODELS.
I'm laughing my ass off right now, seriously.
IT'S SUCH A BIG DEAL XD
Someone give me a glass of water plox-

I LOVE SHINE-BRIGHT
I LOVE PLSNOMMD
I LOVE WHYMMDC


You know why?
Because they're honest!
They point out shit!
They help to improve!


You need to grow the fuck up. Can't handle cryticism? Get the fuck out of DeviantART. This is the place where people tell you, what they think about your work. If you'll be kind for Tumblr blogs and ask about some tips, so you can improve - that's great! It shows that you're mature and kind person, who can handle criticism very well. But if you decide to act like a princess/king, throwing shit at these blogs and basically being an asshole - sorry, but nobody will take you seriously, ha, you'll become the MMDC cancer, and nobody will like you, except for your white knights.

Really. Think about it. Think about your behaviour, your MMD works. Maybe they're not as perfect as you think? Maybe something needs improvement? Maybe try to be less asshole to these blogs? Find them fucking useful?

The decision is up to you. I'm not forcing you to anything. But if you're acting like an immature person, throwing shit at these blogs and calling them assholes, you better don't know, what opinion I have about you.
  • Listening to: Vonikk - Godzilla
  • Drinking: Russian Earl Grey Tea (ta herbata jest zajebista)
Add a Comment:
 
:iconi-renic:
I-renic Featured By Owner Sep 30, 2015  Hobbyist Digital Artist
I kinda want my mmd art to appear there, so I can learn the flaws and how to fix them.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 30, 2015  Student Digital Artist
You can ask for a critique! These blogs are really good at it c:
Reply
:iconi-renic:
I-renic Featured By Owner Sep 30, 2015  Hobbyist Digital Artist
Okay! I'll check it out :)
Reply
:icondeidarachanheart:
DeidaraChanHeart Featured By Owner Sep 24, 2015  Hobbyist Digital Artist
I'm sorry, but I sort of disagree... Even if they're "honest"... they really are rude about it. I can understand in the case where they pointed out the faces were similar, it wasn't rude at all. In that case yeah it WAS just being honest and something to help another person improve,

but at the same time please don't give anybody the impression that because something is said or posted about them on the site then it's true and they need to improve it. Not everything on there is terrible, and not everything they post is "helpful". I'm not saying being immature and getting overly offended is justified, or that some stuff on there isn't really bad...

Just 'cause someone thinks you're, for example, homophobic doesn't mean you are. People nowadays call everything racist, sexist, homophobic etc... but if a lot of people or people close to you are saying this, maybe you SHOULD check yourself...
You can love the sites. I don't give a shit. I'm not gonna tell you it's wrong to have an opinion, but imo...
Even though I have no problem with criticism, because everyone makes mistakes, but...

If someone has some shit to say about you, and they can't say it to your face. Fuck them and their opinions.
That's just me being honest.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 25, 2015  Student Digital Artist
Well, that's your opinion~
Reply
Hidden by Commenter
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 19, 2015  Student Digital Artist
Yeah, don't go, I LOVE YOUR ART!

That's it. I love your art. I don't like YOU, but YOUR ART.
Reply
:iconask-mary-of-ib:
Ask-Mary-Of-Ib Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
thank you good person! I love Shine-Bright, Plsnommd (I wish I could submit my things there for critique) and Whymmdc too!
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 14, 2015  Student Digital Artist
No problem!
Reply
:iconohbey:
Ohbey Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
Preach it bby
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Thank you bby
Reply
:iconbeikonated:
Beikonated Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist
Ja tylko odwiedzam regularnie plsnommd, bo wydają się najnormalniejsi i nie wciskają wszędzie na siłe randomowych reaction gif'ów w każdy post. Wydają się być obiektywni i z sensem podchodzą do krytykowania.

I zgadzam się. Chociaż kiedyś mnie denerwował sens tych blogów, teraz je rozumiem. Chociaż zdarza im się uczepić kogoś, kto tak naprawdę nie robi nic złego, to zazwyczaj akurat pojawiają się tam komentarze z sensem. Zwłaszcza te związane z aktualnym upadkiem fandomu HetaMMD, którego już chyba nic nie uratuje.

No więc tak, lubię plsnommd.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Plsnommd też jest chyba moim ulubionym z tych trzech. Ale czy się im zdarza kogoś uczepić...z tym nie jestem pewna.
Weź tak np. aferę z Yugitalią czy Gabby. Przecież one same działają na swoją niekorzyść (w przypadku Yugitalii to bardziej jej wielcy obrońcy, którzy mają mózg wielkości orzeszka).

HetaMMD był już z góry skazany na śmierć tbh. Najśmieszniejsze jest to, że większość fanek ma stampa na profilu ,,I am the sane Hetalia fan" czy coś takiego, a parują SIEBIE z bohaterami tego anime. Czy to jest normalne?
Ah, no nie można też przeoczyć wielkich obrończyń Francji z Hetalii, jakby kogoś interesowało to czy Francja jest gwałcicielem czy nie. Jeszcze w sumie nic w tym złego, ale one wkładają całą swoją duszę w kłótnie dotyczące Hetalii i ich bohaterów. A czym jest Hetalia? Zbiorem idiotycznych stereotypów ze szczyptą humoru. Tego czegoś nawet nie warto brać na poważnie.

Oczywiście nie wszyscy z tego fandomu to ciemnoty umysłowe, znam kilku ludzi którzy lubią Hetalię ale mają jakiś dystans do siebie i nie ośmieszają się przy całym MMDC.
Reply
:iconbeikonated:
Beikonated Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist
Nie dyskutujmy na temat Hetalii, bo tak się składa, że właściwie większość liceum byłam wierną fanką i chłonełam mangę jak gąbka wodę. Do tej pory uważam, że jako manga Hetalia była świetna i z dystansem. To tylko anime zepsuło wszystko dodatkową ilością fanserwisu w każdej postaci. Co oczywiście zniechęciło tych, którzy nawet Hetalii nie znali, bo dlaczego by nie oceniać książki po okładce? Ale nie ma się temu co dziwić, skoro najnowsze serie anime Hetalii to właściwie samo dno bez dawnego humoru, przyprawione tylko ładną kreską. Dokładnie to, co przyciąga takie idiotki jak Yugitalia, które mangi pewnie nawet nie powąchały, nie mówiąc o czytaniu.
O Francji też nie wspomnę, bo do tej pory jest na mojej liście ulubionych postaci, więc nie mam ochoty dyskutować o tym, że fandom zrobił z niego gwałciciela pedofila. 

Yugitalia i jej paczka to inna historia. Mają zasłużone miejsce na Tumblerze w galerii "sław" MMDC i cieszę się, kiedy dostają po mordzie za swoją głupotę. Nie podoba mi się tylko, kiedy Tumblerowe blogi uczepiają się ludzi, którzy po prostu bawią się swoimi postaciami nikogo przy tym nie krzywdząc ani nie narzucając się innym. Było kilka takich przypadków, nie mówię że tylko na plsno. Głównie na pozostałych dwóch, zwłaszcza shine-bright, którzy generalnie lubują się w czepianiu czegokolwiek, byleby było zabawnie.

Tak czy inaczej, takie blogi jak plsno są akurat dobre i czasem potrzebne. 
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Dokładnie.

W sumie to takie przypadki zawsze się zdarzą, ale to przechodzi. Natomiast cyrk z Yugitalią trwa już od jakiegoś czasu i nie zanosi się na to, żeby miał się szybko skończyć.
Reply
:iconbeikonated:
Beikonated Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist
Raczej nie, biorąc pod uwagę jak pusta jest i nie zamierza nic zmieniać w swoim zachowaniu.
I bardzo dobrze. Wszystkie blogi powinny jej zafundować takie piekło, aż postanowi albo się zmienić albo [co bardziej prawdopodobne] porzucić MMD.
Olać jej obrońców. Banować ich jak tylko próbują coś powiedzieć. Po prostu krytykować ją i wytykać błędy na każdym kroku.
Pokazywać publicznie jej idiotyzmy, żeby wszyscy wiedzieli czego unikać.
Okrutne, ale skuteczne. Zasłużyła na to.
Reply
:iconragexyz:
RageXYZ Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
if it weren't for these blogs (especially shine-bright)
i would have never known of the shit yami-sweet is pulling with profiting off of others work
:B
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
True. Very true.
Reply
:icongingercat-p:
GingerCat-P Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
Tbh I really like their blogs too because of their honesty (plus some of the stuff they point out is funny), but I was shocked to see your username on there.

But I am glad it's sorted out now. :dummy:


am waiting for the day they find my page haha
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Stuff like fetishes gor example. It makes me smile xD

Yeah, everything is okay now c:
Reply
:iconfukkatsumimori:
FukkatsumiMori Featured By Owner Edited Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
Yoyoyoyoyoyoyo babu, you are so right. At least someone pointed that out. Great post.
I honestly don't understand those people. Like, what the hell did you expect? Of course people will criticize you. And if you act immature about it, it will became worse. If you really can't hadle this, leave DA. Got to pixiv, people there won't even care about you or do picture for yourself and don't upload it anywhere, so no one could hurt your ''masterpiece''. 
Those guys don't know how many people don't like them/their behavior. 
Hugs and kisses <333
Neko Emoji-02 (Lazy) [V1] 
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Awww thank you! QuQ
Exactly, people on Pixiv don't really care about other people's art that much.

But one thing makes me really confused: DeviantART is a website, when people criticize your work. If you don't want them to make any opinions about your art, why don't you just not register on this site?
Reply
:iconfukkatsumimori:
FukkatsumiMori Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
They don't care, because they care about porn, xaxaxaaxax  
They just think that their work is flawless.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
YES XDD

Yeah, and if you don't like it you're just jealous because you can't do it like me.
MMDC in a nutshell
Reply
:iconfukkatsumimori:
FukkatsumiMori Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
Panda Bunny Neko Misc Emoji-07 (Applause) [V1] 
Reply
:iconrair-211:
RaiR-211 Featured By Owner Sep 13, 2015
Kacr is always right.

"P" means "pizdeć"
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
OH YES, OF COURSE XDDD
Reply
:iconjennlunar:
jennlunar Featured By Owner Sep 13, 2015
BLESS YOU another time.
Reply
:iconking-morgana:
King-Morgana Featured By Owner Sep 13, 2015
Bless her
Reply
:iconmario810:
Mario810 Featured By Owner Sep 12, 2015  Hobbyist Traditional Artist
Finally someone said it!!!
I'll take this as an advice if this happens to me.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
It had to be said
Reply
:iconking-morgana:
King-Morgana Featured By Owner Sep 12, 2015
bless this journal
Reply
:iconkottiagma:
Kottiagma Featured By Owner Sep 12, 2015  Hobbyist Digital Artist
//slowly claps
I appreciate you even more bro 
some of my stuff ended up on shine-bright but i didn't really care because it was sorta true lmao

omg I thought scarlet-heart was murumei as soon as I looked at the edits god dayum
on murumei she said she was never coming back like 3 times when she threatened to deactivate but then kagabooty and I were the ones who made her leave this time and welp $10 sasys she will come back again
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Oh thank you ;u;

She maybe makes good edits, but I can compare her behaviour to 6-year-old child tbh. But she'll come back soon I guess.
Reply
:iconkottiagma:
Kottiagma Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
yw, keep the the amazing ass pictures too! and you know, if someone gives a bad review don't pull a mururmei lmaoooo

I have most of her edits because some look pretty good but when you act like a spoilt child that cries over a review then honestly that aren't even worth it.

I wish someone would give good and mean reviews on my stuff so I could improve but it only happens to popular people lmao
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
You can ask for a critique on these blogs! ^^
Reply
:iconkottiagma:
Kottiagma Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
I know I'm just too idk, nervous?
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Don't be, they don't bite ^^
Also MMDConfessions make critiques too c:
Reply
:iconkottiagma:
Kottiagma Featured By Owner Sep 13, 2015  Hobbyist Digital Artist
sometimes they do, but I'll be sure to ask one day :D
Reply
:iconandramada:
Andramada Featured By Owner Sep 12, 2015  Hobbyist General Artist
This exactly! I couldn't have said it better myself~ ^^ Honestly, wiser words have never been spoken. 
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
I just felt like someone should finally say this. I'm done with seeing hate journals about Tumblr blogs
Reply
:iconandramada:
Andramada Featured By Owner Sep 14, 2015  Hobbyist General Artist
Indeed. I actually hate seeing hate journals in general really (Well, more specifically the ones that complain about something trivial/childish/immature). It's like, go outside, or at least do something more productive with your life
instead of wasting it whining about how butthurt you are over absolutely nothing (most people don't even care anyway.).
Reply
:iconlichohell:
lichohell Featured By Owner Sep 12, 2015
bless 
Reply
:iconlightringstars:
lightringstars Featured By Owner Sep 12, 2015  Student General Artist
I've actually found those blogs kinda humorous with what they point out. My main issue with them is that they seem to bash certain MMDers excessively and I've never been able to figure out why.
Although I do hope my old pictures never find their way on to those blogs... I'd be too ashamed...
and no offense but I thought you and Alice-Hato were the same person for a while, I'msorrypleasedon'thurtme..
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 12, 2015  Student Digital Artist
That's obvious - because they start drama because they were mentioned on the blogs like these. You know, it's just easier to bitch about it than ask for advices. So the blogs are just laughing at them.

Me and Alice the same person? Why did you think so?
Reply
:iconlightringstars:
lightringstars Featured By Owner Sep 12, 2015  Student General Artist
I don't quite remember why, I think it was just because you're two styles were relatively similar when I first watched you.
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 12, 2015  Student Digital Artist
Well, they used to be. But not anymore c:
Reply
:iconlightringstars:
lightringstars Featured By Owner Sep 12, 2015  Student General Artist
Yea I figured that out later. You're works have gotten much better (not that they weren't already pretty awesome before)
Reply
:iconkaasup:
KaasuP Featured By Owner Sep 13, 2015  Student Digital Artist
Thanks c:
Reply
:iconlil-shiz:
Lil-Shiz Featured By Owner Sep 12, 2015  Hobbyist Digital Artist
Yeah all of them are pretty great. 

I wouldn't be mad much if I saw my stuff on any of their blogs. I know I'm not the best user in the world.
Reply
Add a Comment:
 
×

Featured in Collections

Journal, rant, darama, info, opinion by jerukmasamanis

Amazingly Amazing Things by 0XionChan0

Important by aXisiChu


More from DeviantArtDetails

Submitted on
September 12, 2015
Link
Thumb

Stats

Views
1,849 (2 today)
Favourites
28 (who?)
Comments
73
×